All that Tech - על מנטל-טק ופסיכו-טק ואולי גם משיגינס-טק

Updated: Jan 21, 2020

כשיצאתי לרילוקיישן בוושינגטון די סי, אי שם ב2014, הציעו לי להיות שותפה עסקית בסטארטאפ חדשני שנותן יעוץ פסיכולוגי בווצאפ/סמס. אני זוכרת את שיחת הטלפון שלי עם היזמת, מסבירה לה שנראה לי לא הגיוני לתת מענה של 3 דקות, או 140 תווים, למישהו ששוקל לממש את נטיותיו האובדניות. יכול להיות שלא הבנתי מספיק. ואולי, דוקא הבנתי מאד?

דרך אגב, כדי להקליל את הנושא, שווה צפייה בפורמט המעולה של קרן מור בערוץ 11, הפסיכולוגית - צוחקת על עצמה, על עצמנו ועל החיים, הרבה ציניות, אבל עם הרבה שנינות - וההבנה ש: 1. כדי לקבל עזרה צריך באמת לרצות לעזור לעצמך. 2. פריצות דרך ותובנות יכולות גם להגיע ב- 3 דקות. מה שחשוב, זה לעבוד איתן אח"כ ולהנכיח אותן ביומיום. 3. צחוק - באמת חשוב לבריאות. תעצרו שניה את המירוץ ותצחקו 10 דקות. האנדרופינים וזה...


בתור מי שיושבת בדיוק בתפר שבין ההתנהגות/סטייט אוף מיינד והטכנולוגיה, עובדת עם יזמים טכנולוגיים ומניעה אותם ואת המיזם שלהם קדימה, לbetter שלהם, מייצרת 'יזמים ססטיינביליים', כאלו עם כח עמידות, תושיה, איזון והמון דרך ארץ וערכים - אני חושבת שיש לי לא מעט תובנות על שני התחומים, שקו התפר ביניהם מופלא.

אני זוכרת את ימיי בקורס פסיכולוגיה פיזיולוגית, אי שם בימי התואר הראשון ב2004, כשהמרצה החתיך, ד"ר גל ריכטר לוין, מסביר על איך בעתיד עולם המחשבים יתפתח, תהיה למידת מכונה, יוכלו לחקות הרבה דפוסים, אבל משהו בפסיכולוגיה, בחיווט הפנימי, הוא עמוק ומורכב יותר, ועוד יקח זמן לפצח זאת. אבל אז - במה באמת יותר האדם מן הבהמה (או הרובוט)?


הטכנולוגיה מתפתחת במהירות, האלגוריתמיקה של AI, CV, ML גם היא משתדרגת, מעמיקה, יותר ויותר מחקים את רשתות הנוירונים שבמוח, יותר מדברים על הקשרים, קונטקסטים, זיהוי דפוסים. המכונה כבר מלמדת את עצמה. אבל גם היא - יודעת רק את מה שהיא יודעת או את מה שהיא לא יודעת. היא לא יודעת את מה שהיא לא יודעת… אבל, החלקיק האלוהי הזה - AKA הרגש, הטריגר, הכימיה שפתאום פורצת בfight-flight-freeze, הכימיה שיושבת בתשוקות, באיד שלנו, הכימיה שיושבת בזכרונות, בנוסטלגיות, בחוויות שלנו - מתי והאם תגיע המכונה שיודעת לקרוא את המחשבות והרגש שלנו? ואז, כשאכתיב לגוגל דוק את הפוסט שלי, לא רק שלא תהיינה שגיאות דפוס, הוא גם ידע לקרוא את מצב הרוח שלי לפי הקול, הטון והמקצב, להבין את נימי הרגש שלי לפי הפאוזות והגיית האותיות, ולהכניס פנימה גם את הLOOK & FEEL של הרגש - לפי החיוך שיש לי או הפרצוף העצוב או המבט בעיניים (ואז, כמו בנטפליקס, יהיו כיתוביות [כאלה] של הנחיות הבמאי בדבר הסאבטקסט).


החלקיק האלוהי - AKA הגורם הרגשי-אנושי

סשן מרתק שהיה לי לאחרונה עם אחד היזמים שלי, דן בדיוק בנקודה הזו. הם מייצרים אוטומציה לתהליך תכנון בניין, שמעבר לכל ההיבטיים האדריכליים, רגולטוריים ועלויות שנלקחות בחשבון - משקללים פנימה גם את הLOOK & FEEL של החברה שתשכור את החלל, הצרכים האנושיים של עובדי החברה שיעבדו שם והערכים של אותו המותג. הSOFT SKILLS הללו - הם מורכבות לא פשוטה לפירוק והרכבה אלגוריתמיים ברמת דיוק גבוהה.

לקחתי איתי הביתה את השיח הזה, על הגורם האנושי. מצאתי עצמי קוראת ומעמיקה על חברה שנשמעת מרתקת - infibond - כן הייפ לא הייפ - אבל בהחלט עם חזון משמעותי. לא הרעיון הראשוני של לדבר עם מתים לאחר לכתם, אלא מה שהם טוענים שהם עושים היום - מפצחים את החלקיק האלוהי. או הפסיכולוגי. הכוונה - מנטרים את נימי הרגש ויכולת הכיול, הכימות והניבוי שבעקבותיו. אם אכן כך, ואפשר לייצר פרופיילינג, או לשיטתם רק תובנות (כי פרופיילינג זה עם הקשרים בטחוניים), חישבו אילו אפליקציות יש לכח הזה - בגיוס מועמדים לעבודה, בבחירת מועמדים לנישואין, בניתוח חשודים בטחוניים - כמו ש NSO יכולה לדעת מה קורה בפלאפון שלנו - הם לוקחים זאת שלב קדימה, ומתוך אינסוף הדאטה והמטה-דאטה שבכלים הדיגיטליים שלנו - מייצרים הרבה קורלציות, מתאמים, הקשרים, ויודעים להגיד שמי שמצטלם סלפי %X, הוא עם %Y נטייה להיות נרקסיסט; מי שמחפש בגוגל באופן לקוני או באופן מאד מפורט - יש לו %Z להיות יסודי/ שטחי/ מפולפל ועוד כהנה וכהנה קורלציות… דרך אגב - אחותי התותחית Michal Bloch Ron ב Microsoft הובילה פיתוח פיצ'ר שמוציא לך את כל האקשן אייטמס מהאימיילס ויודע לנטר אותם. תארו לכם, שפיתוח מתקדם יותר של הפיצ'ר היה מנטר את כל הפרופיל העסקי, תקשורתי, רגשי שלי דרך המייל - וואו! כמה אפשר ללמוד על הנחישות, חתירה למטרה, חיוביות, מקצוענות, שפה, אינטליגנציה, אינטליגנציה רגשית, יכולת העברת מסרים וערכים מתוך שרשורי המיילים שלי לאורך השנים, בקורלציה לגיל שלי ולניסיון שלי והוצאת התובנות מהן. קדימה מיקרוסופט. בחזרה לinfibond - החברה גייסה כבר סכומים מרשימים, הערכות שווי של יוניקורן - והיא כ"כ מרתקת אותי, שאם אכן היא מדלוורת את החזון שלה - זה משהו דיסרפטיבי ברמה של No man's land. החלקיק האלוהי. לצד זאת, איני יכולה שלא לתהות האם היא מזכירה את בועת אדם נוימן ו- WeWork, או שיש לי הטייה במוח ומרוב שדיברו על האחרון לאחרונה, אני פשוט חושבת כעת בסוגסטיה או הטייה (bias) של אשה בהריון שרואה רק הריוניות מסביבה (אני לא בהריון - רק לשם ההדגמה!).הנס של המיינדפולנס

כחלק מהמקצועיות והלמידה האישית שלי, וכדי להיות עשירה יותר בידע וכלים, אני נחשפת בעצמי למגוון טכנולוגיות ושיטות, ומתנסה בהן.

2 אפליקציות נהדרות, שיושבות תחת תחום המנטלטק, הן headspace ו-calm. שתיהן מציעות פורמט של מיינדפולנס, מדיטציות, תכנים מעצימים ומרגיעים, השראות, מוסיקה וקולות רקע מונוטוניים מרגיעים, ואפילו תוכניות מובנות של ניהול לחצים, יצירת איזונים, חיבור גוף נפש, הפחתת חרדות, עצירות והתבוננות ועוד תכנים נפלאים רבים. קורפוריישנס גדולים בארה"ב מעניקים סבסקירפשן לאפליקציות אלו כחלק מחבילת התנאים לעובדים - גם כי הן רוצות להיות מעסיקים תחרותיים ונכונים, אבל בעיקר - כי זה באמת כ"כ חשוב. המקום הזה שבו ארגונים יתחילו לראות את העובד בצורה הוליסטית יותר, מעצימה, להבין את הצורך שלו באיזון כדי ליצור עולם טוב יותר, לצד שורת הרווח, העשייה, לוחות הזמנים והדיווח לדירקטוריון - זה בדיוק המקום שבו כולנו נתחיל להרגיש ולהתנהג טוב יותר, להיות מאוזנים, לחיות בהרמוניה בין חיינו הפרטיים לחיינו המקצועיים - וכתוצאה של זה - גם שורת הרווח תשתפר. הרווח האישי, הרווח העסקי, הרווח המיידי והרווח העתידי.

איש יקר שלמדתי איתו לאחרונה, ד"ר שחר בן ארי, הוא ראש החוג לרפואה מקדמת באוניברסיטת ת"א - ואשרינו, שיש אנשים שמבינים ופועלים, כדי לקדם את האג'נדה שאנחנו צריכים לטפל בעצמנו, נפשית ופיזית, כשאנחנו בריאים וכשהכל בסדר, ולייצר את החוסן הנפשי. לא סתם בעברית חוסן וחסינות הן מילים עם שורש דומה, כשהחוסן הפנימי שלנו חזק, גם החסינות והעמידות שלנו כלפיי הבריאות וכלפיי החיים הן במקום הרבה יותר טוב. כשלנו טוב יותר, לפרט, אז גם למשפחתנו טוב יותר, למעגלים הקרובים טוב יותר, לצוות שלנו טוב יותר, להורים בכיתה טוב יותר, ולחברה טוב יותר - גם ה- company וגם ה- society. ואני אומרת - אל תחכו ש'מישהו' (AKA העבודה תממן) יציע לכם מינוי/ יעניק לכם קורס מעצים במתנה/ ישלח אתכם לאימון אישי/עסקי. הרי אם חו"ח קורה משהו רע - אותו ה'מישהו' אינו זה ששולח אתכם לכל הבדיקות וההתמודדויות. זה פשוט מאד - קחו אחריות על החיים שלכם, תבחרו לצמוח, תבחרו להיות טובים יותר, תבחרו ללמוד משהו חדש, תבחרו להיפתח לרעיונות חדשים, תבחרו להיות רגועים יותר, תבחרו לייצר עבור עצמכם איזון. מדיטציה/ מיינדפולנס/ ריצה/ ריקוד/ ים/ גלישה/ פסיכולוג/ מנטור - פשוט תבחרו מה שנכון עבורכם, ותאפשרו לעצמכם להתמסר. להזדקק. להרגיש. לא מחר, עכשיו. כי אתם הפרויקט הכי חשוב של החיים שלכם. וגם המשאב הכי יקר. תתייחסו לזה כך. 10 דקות ביום. שעה בשבוע. whatever. העיקר תבחרו ותתמידו.

דרך אגב- נס, בעברית, זה גם אירוע מאגי, אך גם דגל. שאו את הדגל לפני המחנה - בארגון שלכם, במשפחה שלכם, ותנכיחו מציאות קצת שונה ומאוזנת יותר.קואצ'ינג סקיילבילי

אחת השאלות הראשונות שכל משקיע רוצה להבין מהיזם שיושב מולו - היא שאלת הסקיילביליות. מה פוטנציאל הצמיחה והגדילה של הרעיון והפתרון לשווקים נוספים, באיזו מהירות ובאיזו עלות.

רבות אני מתחבטת בשאלה זו - כי גם אני יזמת היום. יזמת של הרעיונות שלי, של דרך החיים שאני בוחרת, של הערך שאני מביאה לעולם וללקוחותיי והשירותים/מוצרים אותם אני בוחרת למכור ולתמחר. אני גם מייסדת, גם ממנכלת וגם המוצר עצמו. ויש לי בכלל 2 עסקים - בעסק השני יש לי 3 טאלנטים צעירים, שכל פועלי בעסק הראשון של האימון והייעוץ - הוא כדי להבטיח את צמיחתם ורווחתם הרגשית והפיזית, חלק מזה ע"י דוגמא אישית כאמא שטוב לה בקריירה. וזה יקרה - רק אם העסק הראשון שלי יעבוד טוב - כי If mom ain't happy, nobody's happy. אבל זה כבר לפוסט אחר.

בחזרה לשאלת הסקיילביליות - עולה השאלה איך אני משפיעה על יותר יזמים בזמן שיש לי. איך אני מפיצה יותר דיוק ומיקוד, שיפור עצמי והנעה לפעולה ו'אבקת' גלי על עוד ועוד יזמים, ועוזרת להם לצלוח ולהצליח. כי יש משהו באישי שהוא אינטימי ומדויק, יש משהו בקבוצתי שהוא חזק ומהדהד, ויש משהו בדיגיטלי שהוא בסקייל גדול אבל באינטימיות שונה, מעט 'מכונתי' יותר. בכל מקרה, עד שאני אפתור זאת (ודרך אגב - השיעור בנושא זה הוא שלכל תקופת חיים נכון משהו אחר) - המלצה נוספת לסטארטאפ מרשים - Mindvalley, מבית היוצר של אינדונזיה. עשייה נהדרת, תוכן מצויין, ופלטפורמה סקיילבילית, שמציעה מערכי שיעור, התפתחות וצמיחה ליחידים וארגונים. שווה בדיקה.


לכל אחד עובד משהו אחר. אין אמת אחת. בכלל - אמת זה עניין סובייקטיבי ושאלה פילוסופית לפוסט אחר. השאלה הנכונה יותר מורכבת משני שלבים: 1. מה נכון לי כעת? 2. מה אני מתחייב עם עצמי להכניס לשגרת חיי ולהתמיד בו (=איזה הרגל מקדם אני יוצר בעבור עצמי)?. למחשבה.

אז בדרך להיות טוני רובינס הבאה או לפתח את הפלטפורמה הנכונה שתאפשר את כל העולמות יחדיו, כי גם לזה יש מחירים רבים,

בינתיים -

אני כאן, בדיוק (accurate) שנכון לי לטיימינג הזה בהיותי מנכ"לית של שני עסקים מדהימים,

חוקרת, לומדת, עושה, מתחקרת, "מתבינה", משפרת, יוזמת, יצירתית, כל הזמן בנתינה והוקרה משמעותית על הזכות, האומץ והדרך, נהנית, נושמת ומאוזנת,

והכי חשוב - באמת מנסה להשפיע ולשכנע אתכם לבחור לחיות (קצת) אחרת.#NSO #microsoft #infibond #mindvalley #calm #headspace #wework #mentaltech #AI #CV #ML #הפסיכולוגית #galiblochliran