ימי קורונה, ימי ראשית הקיץ

ככולנו, אני צרכנית תוכן לא קטנה וקוראת לא מעט בימים האחרונים דעות, בלוגים, מאמרים, נתונים. יש הצפה של תוכן, חלקו מקדם, חלקו מייצר היסטריה, חלקו בעל ערך. פיטנגו הכינו דק שימושי ליזמים, בויולה מדברים קצת מספרים HRיים, רונן ניר מעדכן יפה בפייסבוק שלו, יניב טרוס כתב מדוייק על אחריות חברתית בתקופה זו.


רציתי לשתף אתכם בכמה נקודות מהזווית שלי לכם, היזמים, על התנהגות, פרופורציות ואיך ממשיכים חזק בכל הכח, עם האנרגיה הנכונה, תוך איזונים מדוייקים. וגם קצת על סמכות פנימית, ערכים וקבלת החלטות.


שניה לפני שצוללים - גם מילת תודה. משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, היה המנהל שלי כשהיינו בוושינגטון די.סי בשליחות. הוא איש עניו, נבון, ערכי ומנהל אמפטי ורגיש. בעבורי, זו הזדמנות רגע להגיד תודה - א. על שזכיתי לעבוד אתך וללמוד ממך ניהול-כלכלה-פוליטיקה-אסטרטגיה-משפחתיות, וב. על שאדם כמוך מוביל כעת סיטואציה כה מורכבת. אדם שמבין איזונים מהם, אדם שרואה את טובת הכלל ואדם שמסור באמת לעשייה שלו. שמעתי הבוקר בגלי צה"ל את ניב רסקין מדבר על כך שלא צחקת מהדמות שלך בארץ נהדרת, ושזה כ"כ בסדר - כי אתה פשוט אדם שבא לעשות את העבודה שלו על הצד הטוב ביותר, ולא חייב להיות מצחיק. אז תודה לך, ולאפרת - כי כולנו צריכים בני זוג סופרוומנים/ סופרמנים כדי להגשים את החלומות שלנו ולפעול כשצריך, וזה שיעור לכולנו, יזמים ומנהלים, על ענוה, דרך ארץ, ערכים, עשיית טוב ודבקות במשימה. אני יודעת, שהאינטרסים הנכונים מובילים אותך.


אנחנו צריכים אישור

גם אופרה ווינפרי אמרה, שהשאלה שהכי הרבה שאלו אותה בכל שנות ראיונותיה, היתה בסיום סשן - "איך הייתי?". הצורך שלנו, באישרור חיצוני כל הזמן שאנחנו בסדר. קחו לעצמכם רגע, תיזכרו מה הערכים שלכם שאותם אתם מביאים לתוך ההוויה שלכם, האישית והניהולית, ותעשו בחירות. לא צריך לחכות שיגידו לא לבוא למשרד, לא צריך לחכות שיגידו איך לנהל פיננסית את העסק. תשאלו את עצמכם מה חשוב לכם, ותפעלו מהמקומות הללו. למשל, יזם שמוביל סטארטאפ שמתגאה בculture שהוא בנה ובהון האנושי לצידו - נכון שיפעיל שיקול דעת שניה לפני שהוא מפטר מחלקות שלמות או מוציא אותם לחל"ת כפוי. אפשר לחשוב על מודלי תגמול רבים/ שווי כסף/ אקוויטי כנגד תזרים שוטף/ הפחתה זמנית רוחבית במשכורת כדי להצליח לשמר את כולם ועוד.

תזכרו, שברגעי אי ודאות, מצד אחד צריך לחזק את היכולת להתמודד עם שינויים ולהיות אג'יליים, ומצד שני, לזכור לא לבצע החלטות שאח"כ יעלו במחיר כבד, גם טכנית עם מחסור באנשים איכותיים, וגם תדמיתית, כמעסיקים.

תדייקו לעצמכם כל הזמן כמנהלים מה מוביל אתכם, ותמצאו את האיזונים הנכונים בהתאם. הפתרונות הקלים הם אינם המיידיים, אלא היצירתיים.


יהיה יותר קשה לפני שיהיה קל

אהבתי את המשפט בדף המסרים של הממשלה.

החוסן שלכם, העמידות, הגמישות המחשבתית, היצירתיות - על זה משקיעים משקיעים בכם. אתם בזמן אמת כעת, לראות איך אתם משמרים את הסטייט אוף מיינד הזה, גם כשפחות נוח במשרדים עם נוף לים ומכונת קפה ובריסטה. Desperate times require desperate measures, ואנחנו נמדדים כיחידים/ מנהיגים/ מנהלים/ חברה (both society & company) - בדיוק ברגעים הללו. אז תנשמו עמוק, כל יום הערכות ופוקוס על מה חשוב ומה פחות, ולפעול במוד הזה.

פיבוט (Pivot) זו לא מילה גסה. תחשבו כל הזמן, מה אפשר לעשות אחרת, האם הsolution שלכם יכול לתרום בורטיקל אחר, מה במודל העסקי יכול להתנהל כעת אחרת. האג'יליות זה הכח שלכם כיזמים, תשתמשו בו.


תסמכו על האנשים שלכם

לכולם כעת נשמטת הקרקע מתחת לרגליים, בצורה כזו או אחרת.

לאנשים לא פשוט לעכל שינויים התנהגותיים, פיננסיים, משפחתיים באחת.

הגדרות נוקשות מעיקות ומקשות על העניין. לספור שעות עבודה לעובדים זה פשוט מיותר.

קצת על הנעה פנימית - תקשורת נכונה, מסרים ברורים, תחושת "ביחדנס" ודבקות במשימה - כל אלו יניעו את הצוות שלכם חדורי מוטיבציה לתת מעצמו מתי שהוא רק יכול ומתאפשר לו. ותרו על ה'אמצעים החיצוניים' חזקו לאנשים את שרירי המחוייבות, תחושת הערך, הערבות ההדדית, והראיה של ה'Greater good'. אחרי הכל, הקמתם סטארטאפ כדי להביא שינוי לעולם. כעת, העולם דורש מכם להכיל מוד של שינוי. דאגו כמיטב יכולתכם להחיל גישה זו על כל שרשרת הערך שלכם ושל העסק שלכם - עובדים, ספקים, משקיעים, בני משפחה, קולגות וכו'. אל תחפשו בציציות, תנו מרחב מחיה ותפעול, ותגדירו משימות אב עם לוחות זמנים ריאליים. מנהל שידע להוביל את האנשים שלו ביד רמה בהיבט של האיזונים האישיים, ולהוציא את מרכיב הסטרס מהתמונה, יזכה בעובדים שלו בעשרות מונים בהמשך.


זה הזמן לזוגיות מנצחת - חולקים בעשייה ובהזדמנויות

כולם מדברים על שיוויון. אני תמיד דגלתי בשיוויון אריסטוטלי - יחס שווה לשווים, יחס שונה לשונים. בהקשר הנוכחי, יש משפחות בהם אחד מבני הזוג צריך להופיע פיזית לעבודה/ להיות זמין לעשייה בשעות מסוימות וכו'. גמישות מחשבתית, שיתוף פעולה, ו- 'Can do attitude', הם ממש המתכון המנצח פה. ויצירתיות. הכל אפשרי, מוצאים פתרונות, רק תשמרו על הspirit. אפשר לחלק שעות ביום, מודולים של שעתיים לכל הורה וזמן פוקוס שלו והאחר מנצח על מקהלת החיים; אפשר להחליט שמושיבים את הילדים בצהריים לסרט ופופקורן וההורים עובדים; אפשר להחליט שמישהו אחראי על בישולים בערב כדי שלאחר יהיה פחות עמוס למחרת. הבנתם את רעיון - ערבות, שותפות והדדיות גם בתפעול השוטף של המשק המשפחתי. או גירושין;-)

דרך אגב, גם אנחנו כיחידים צריכים לשמור על השפיות. כל עוד אפשרי, השכימו קום, קחו את עצמכם להליכה בים או בפארק, תעשו מיינדפולנס, תנשמו, וקחו לעצמכם זמן שקט. כל יום. בתורנות. אתם חייבים להיות חזקים כדי להחזיק את הכל. תדלקו עצמכם עם מה שאפשר - עבורי לפחות, מלח, ים וחול עושים את העבודה.


על קורונה וילדים

ילדים הם ילדים. ואנחנו ההורים. לא המורים, לא מנהלי החוגים, לא מאמני הכושר. אבל, אנחנו קצת מהכל. זו הזדמנות נהדרת לראות מה בנו, בעשייה שלנו, ביומיום שלנו, יכול להתחבר גם אליהם. ללמד אותם קצת יזמות, יוגה, הפקת סרטונים, אנגלית, עברית - כל אחד בהתאם לחוזקות שלו ולאהבות שלו. תנו לילדים להרגיש מי אתם, תעשירו את ההורות שלכם בעשייה שלכם, ולצד זה - אל תרגישו צורך לקיים לו"ז אינסופי. בנו לו"ז מסגרת, מה בגדול עושים, מי אחראי על מה, שותפות במטלות הבית, שיתוף במצב ובחוויות בצורה שמותאמת לגיל, תתייחסו אליהם כאל 'בוגרים רכים' עם מלא יכולות, תמנפו את הכישורים שלהם, ובעיקר - תעצרו רגע להתגאות בגוזלים שלכם, ולהתגאות בעצמכם, על היצירה שהבאתם לעולם הזה. אני מיתגתי זאת כ"חופשת קורונה", כדי להסתכל איתם חיובי יותר על הדברים, תוך שיח בוגר שמסביר משמעויות ושיעורים באחריות אישית. תהפכו את הלימון ללימונדה ורודה, אל תכניסו לחץ לחיים, לא אובר דרמה אם אין סיבה. במקום חדשות חופרות שאינן משרתות, תסתפקו בעדכון יומי במהדורת הערב של עשרים דקות, ולאורך היום - תחליטו כל יום על יוצר מוביל וסגנון מוזיקה שמושמע בבית ברקע. זו הזדמנות נפלאה להעשיר את הידע ולהעלות אנרגיה. גם בטהובן, גם Queen. תזכרו - הילדים סופגים הכל, את השפה, את שפת הגוף, את המתח, קחו הכל בחשבון. זו הזדמנות להסביר להם על התמודדות עם שינויים, על איך לפעמים מתנהלים באי ודאות, ואיך בזמנים שהם יותר מורכבים ולא שגרתיים - נשענים על מי שאוהבים ועובדים בעבודת צוות.

תפחיתו תקשורת ודרמה, תחזקו מוסיקה ושיח מכיל, משתף ומקדם.

ותנסו לבנות לכם שיגרה קטנה, בריאה, נעימה, בתוך חוסר השיגרה. ההרגלים שלכם, הבדיחות שלכם, הזמנים שלכם. אין נכון ולא נכון, יש מה שעובד עבורכם במצב הנוכחי. סמכו על עצמכם.קצת על מצוינות, פרפקציוניזם וניהול עצמי

1. כמו שאני עובדת עם היזמים על תוכניות עבודה, יעדים, road-map למוצר, לגיוס השקעות וכו' - זה הזמן לייצר גם תוכנית עבודה למצב הזמני הזה. תוכנית עבודה, שהיא בסיס לשינויים. ואז, להתנהל יום ביומו - ומידי ערב לעשות הערכת מצב לקראת מחר, בהתאם להנחיות ולבצע התאמה של תוכנית העבודה.

2. זה הזמן לייצר נהלי עבודה דיגיטליים אד הוק - זום או הנגאאוטס, יצירת סביבת עבודה ביתית, שעות ספציפיות לעדכונים יומיים שוטפים, slack/ teams/ ודרכים אחרות לשמירת הקו פתוח. כתבו על כך בבלוגים רבים, אז לא ארחיב. זו הזדמנות נהדרת לליטוש ארגז הכלים הדיגיטלי לכל עסק בשוטף, וגם הקמת אפיקי שיווק ומכירות אונליין, תוך חשיבה שהיא מחוץ לקופסא. פשוט לעשות, ולבדוק מה עובד. כולם באותה קורונה, כך שיתכן שהנחות הבסיס שפעם היו נכונות, נראות היום אחרת. בקיצור, לחשוב דיגיטלית ומחוץ לקופסא.

3. דרך אגב, כל עוד אפשרי - גם פגישות של 2-3 אנשים בהתאם לנהלים בחוף הים או בפארק, הן משהו שעושה גם טוב לנפש וגם לצוות. ככל שיאפשרו ההנחיות, חשבו על המקום הרלוונטי עבורכם, בטבע, ופעמיים בשבוע תיפגשו שם כדי להדק, לתכנן את ההמשך ולהתקדם. וקצת לחוש חום אנושי. אני פתחתי ככה את הבוקר היום עם 2 יזמים שלי בחוף הצוק ולפטופ. היה סופר אפקטיבי.

4. מצוינות, זה לעשות הכי טוב שאני יכול באותה נקודת הזמן. שחררו את הפרפקציוניזם, הקורונה לא פוסחת עליו. תעשו הכי טוב שאתם יכולים, במסגרת הזמנים והאפשרויות שיש לכל אחד בחייו. הלקאה עצמית ושוטרים פנימיים למיניהם, שעושים 'נו-נו-נו' - רק עושים לנו תחושה פחות טובה ומחלישים את המערכת החיסונית. שחררו את הקולות הלא מקדמים, תהיו בפוקוס כשאתם יכולים, תהיו בפוקוס על הילדים כשאתם איתם, ותדעו שאתם עושים הכי טוב שאתם יכולים כדי לצלוח את התקופה הזו. תהיו עם חמלה והכלה כלפיי עצמכם, ולא עם אמירות לא מקדמות שמקטינות את העשייה שלכם. אתם טובים ואתם יודעים שאתם משתדלים כמיטב יכולתכם. אם תפעלו מתוך הmode הזה, גם היום שלכם יראה אחרת, ותצליחו לייצר איים של שקט ופנאי לעשייה עסקית.לסיכום, הרוח החיובית שלכם, האנרגיה הגבוהה בניהול המצב, ההישמעות להוראות והחלת האחריות עליכם ועל הצוותים שלכם - כל אלו יש להם כח משמעותי ביכולתנו לשמור על שגרה בריאה כעת, ולעזור במאמץ הלאומי לנירמול המצב וBack to business. אל תעשו דרמה לפני שיש דרמה. גלו אחריות, סובלנות, נדיבות, אמפטיה ואלסתטיות מחשבתית.וכחלק מהdoing good הפרטי שלי, כי זה השיעור #1 לכולנו - איך אנחנו יכולים לעשות טוב יותר ולהשפיע, אני מזמינה אתכם לסשן 1*1 איתי בזום, לפוקוס, ניהול המצב ושמירה על אנרגיה גבוהה. אני מעמידה את עצמי כל יום בערב עבורכם, חצי שעה office hour דיגיטלי-זומי-חינמי איתי. הרשמו כאן.


בברכת ימים של שקט ושגרה ברוכה, ועד אז - הרבה לימונדות ורודות.

גלי


#יזמים #סטארטאפים #growthstateofmind #אי_ודאות #מיתוג_מעסיק #לימונדה_ורודה #galiblochliran #אפרת_לקט #דר_אייל_דורון #משה_בר_סימן_טוב #coronavirus